Új gasztroközpont
Tudta-e Ön, hogy…
…az elmúlt évtizedekben a vastag-, és végbéldaganatok száma csaknem négyszeresére emelkedett, ezzel a második leggyakoribb rosszindulatú megbetegedéssé vált. Hazánkban évente körülbelül 5000 ember esik a gyilkos kór áldozatául, annak ellenére, hogy a vastagbélrák 90%-ban megelőzhető lenne.
Amennyiben haspuffadást, éjszakai izzadást, étvágytalanságot, fogyást tapasztal vagy újonnan kialakult hasi fájdalomtól szenved, mielőbb forduljon orvoshoz! – hangsúlyozza Dr. Szőnyi Mihály, a Budai Magánorvosi Centrum gasztroenterológusa, belgyógyásza. – Az elmúlt években a szakmánk iránti érdeklődés egyértelműen növekvő tendenciát mutat. Sokan az egészségesebb életmód és egészségtudatosabb élet miatt fordulnak hozzánk, és kérik a szűrő jellegű ultrahang, labor vagy endoszkópos vizsgálatokat. Sajnálatos módon, a különböző tünetek miatt régóta szenvedő betegek még mindig nagy számban jelentkeznek késve. Sokszor hangoztatott probléma a vastagbélrák, mely, mint tudjuk, 90%-ban megelőzhető lenne – hangsúlyozza a szakorvos. - Az egészséges emésztéshez a helyes táplálkozás rendkívül fontos, hiszen a magas zsír- és kalóriatartalmú, ugyanakkor kevés rostot tartalmazó étrend - úgy tűnik - kedvez a betegség kialakulásának. A rákok legnagyobb része ún. polipból indul ki, ami a rákot megelőző állapotnak tekinthető. Az ebben a stádiumban felfedezett betegség szinte teljesen gyógyítható. A polipok nagy része véletlenszerűen fordul elő, de 2-3 százalékuk kialakulásánál örökletes tényezők is szerepet játszanak. Fokozott kockázatot jelenthet a családi előfordulás, ami mindenképp intő tényező kell, hogy legyen!
A XI. kerületben működő Budai Magánorvosi Centrum megújult gasztroenterológiai rendelővel, hozzáértő csapattal várja az emésztőszervi panaszokkal küzdő pácienseket. A „kis betegeket” a gyermek-belgyógyászat fogadja. A profi orvosokból álló csapat modernizált, jól felszerelt, kulturált, nyugodt környezetben várja az érintetteket.
- A labor, a hasi ultrahang és az endoszkópos vizsgálatok az alapvető “támaszaink”. Különböző, úgynevezett funkcionális vizsgálatok, mint a helikobaktérium kimutatását célzó UBT teszt, vagy a laktóz érzékenységet vizsgáló H2 teszt is rendelkezésre áll. Véleményem szerint a megfelelően előkészített vastagbéltükrözés, akár bódításban vagy altatásban a célravezető megoldás, már kapszulás endoszkópos vizsgálatok megszervezésére is lehetőség van. A vizsgálat nem fájdalmas, és sokszor pótolhatatlan. Az endoszkópia előtt egy beszélgetésre, a vizsgálat pontos elmagyarázására, az előkészítés menetének tisztázására van szükség. A vizsgáló eljárás kiválasztása komoly, hozzáértést igénylő feladat. Ne feledjük, a vastagbélrák a legtöbb esetben megelőzhető! Ne késlekedjen! Forduljon szakorvoshoz idejében – javasolja a Budai Magánorvosi Centrum gasztroenterológusa.