
Altatásos vizsgálatok
A betegek lehető legnagyobb kényelme és a biztonságosság további fokozása érdekében, bódításban vagy altatásban is végzünk vizsgálatokat. A hozzátartozó mindvégig a páciens mellett lehet.
A betegek lehető legnagyobb kényelme és a biztonságosság további fokozása érdekében, bódításban vagy altatásban is végzünk vizsgálatokat. Az altatásos vizsgálatokat tapasztalt, több éves kórházi-, és ambuláns ellátás keretében dolgozó kollégák végzik. A bódításban vagy altatásban végzett vizsgálatok után külön mosdóval és zuhanyzóval felszerelt fektető helyiségbe kísérjük a betegeket. A hozzátartozó mindvégig a páciens mellett lehet.
Alább a “bódítás” és “altatás” közti különbségeket olvashatják.
Bódításban végzett vizsgálat
A gasztroenterológus orvos intravénás injekció formájában a vizsgálat megkezdése előtt nyugtató hatású (Midazolam) gyógyszert ad. Ez változó mértékű fáradságot, nyugodtságot, szedációt idéz elő, a gyógyszer adása változó mértékű emlékezet kieséssel jár. Általában a páciens ébren van a vizsgálat alatt.
Altatásban végzett vizsgálat
Az altatás során aneszteziológus szakorvos van jelen a vizsgálat során. Vitalis paramétereit monitorizálja ( vérnyomás, pulzus, O2 saturáció), a vizsgálat során a beteg folyamatosan orrszondán keresztül oxigént kap. Intravénásan, egy behelyezett branülön keresztül a testsúlyához és a vizsgálat időtartamához igazítva a szükséges dózisban altató hatású szert (Propofol) adagol, hogy a páciens teljesen aludjon, a vizsgálatból semmit se érzékeljen, arra egyáltalán ne emlékezzen. A vizsgálat után a páciens hamar ébred, a megfigyelő szobában pihen, a hozzátartozója ekkor mellette lehet. Mivel átmeneti kábultság fennállhat a reflexek tompulása mellett, gépjárműt vezetni altatás után 12 óráig nem szabad! A vizsgálat előtt az aneszteziológus részletesen kikérdezi betegségeiről, gyógyszer szedési előzményeiről, és a beleegyező nyilatkozat aláírása előtt tájékoztatást ad, további kérdéseit megválaszolja.
Az altatásban (rövid intravénás narkózis) végzendő endoszkópos vizsgálatokkal kapcsolatban az alábbiakra szeretnénk felhívni a figyelmét:
Amennyiben rendszeresen gyógyszereket szed, kérjük, azokról tájékoztassa kezelőorvosát!
Rendszeresen szedett gyógyszereit az altatásos vizsgálatok előtt is vegye be (például vérnyomáscsökkentő, szívritmusra ható gyógyszerek).
Kivételt képeznek
- a cukorbetegség kezelésére alkalmazott tablettás gyógyszerek, valamint
- véralvadásgátló ( “vérhigító”) szerek.
A vizsgálatok miatti gyógyszer módósításokról, a készítmények elhagyhatóságáról, az elhagyás időpontjáról kezelőorvosa dönt.
Amennyiben az előre egyeztetett altatásos endoszkópos vizsgálat előtt lázzal vagy anélkül jelentkező hurutos légúti betegség (láz, hőemelkedés, váladékos köhögés, orrfolyás, torokfájás) tünetei jelentkeznek, kérjük az előkészítés megkezdése előtt erről tájékoztassa kezelőorvosát, mivel zajló légúti fertőzés esetén a nem sürgős beavatkozások altatása az Ön biztonsága érdekében ellenjavallt lehet. Az Ön vizsgálatát altatásban emiatt egy későbbi, gyógyult időpontban ajánlatos elvégezni.
Az altatásos vizsgálat tervezett időpontja előtti 2 óráig vizet ihat, az utolsó órában maximum 1 dl-t. Például, ha a vizsgálat tervezett kezdése délután 5 óra, akkor délután 2-3 óra között maximum 1 dl vizet igyon meg.
A vizsgálat előtt az aneszteziológus kollégáktól az altatással kapcsolatban részletes tájékoztatást kap. Ekkor egy kérdőívet és a beleegyező nyilatkozatot is ki kell töltsön és aláírjon-mely dokumentumok áttekintése és elfogadása az Ön biztonságát szolgálja. Az altatóorvossal történő konzultációra a beavatkozást megelőző napokban is van lehetősége-a kapcsolatfelvételben recepciós kolléganőnk tud Önnek segíteni.
Köszönjük, hogy a fentiek betartásával hozzájárul ahhoz, hogy vizsgálata zökkenőmentesen, a lehető legnagyobb biztonságban történjen!